UMAMI – 5.garša Ģertrūdes ielā

Pirmo reizi uz restorānu UMAMI devos uzreiz pēc tā atvēršanas, vēl tad, kad izkārtne nebija pat uzlikta. Un iepatikās. Pat ļoti iepatikās.

Mazai atkāpei varu pateikt, ka vārds UMAMI apzīmē 5.garšu, kas tika atklāta Japānā. Papildus jau vispārzināmajām 4 garšām – sāļš, skābs, sūrs, rūgts – ir arī šī garša, ko varētu nosaukt par “apetītisko” vai “gaļīgo” garšu. Šo garšu var sajust sierā, sojas mērcē, kā arī citos fermentētos un ilgāku laiku izturētos produktos, un ne tikai. To varot sagaršot arī tomātos, pupiņās un dažādos graudos.

UMAMI saimnieki šo vietu ir nodēvējuši par mazo restorānu. Manuprāt, ļoti atbilstošs un veiksmīgs definējums. Šī ir arī vieta, kur var redzēt, kā ar nelieliem ieguldījumiem, efektīvi izmantojot prātu, labu gaumi un stila izjūtu var panākt lielas pārmaiņas mazā telpā, kur līdž šim karaliski ir valdījusi picas smarža un citas ātrās uzkodas.

Man veicās, jo visās reizēs, kad apmeklēju restorānu, virtuvē darbojās pats Elmārs un par viesu labsajūtu zālē rupējās viņa sieva – Ilze. Tas ir ļoti pozitīvi, gaisā valda pavisam cita atmosfēra, mājīgums, rūpīgums, kvalitāte. Taču tas uzliek arī augstu latiņu – kāds kvalitātes līmenis sākumā ir uzlikts, tāds arī jānotur.

UMAMI ēdienkarti var raksturot dažos vārdos – kas konkrētā dienā tirgū pieejams, tas uz šķivja. Tā man to raksturoja, kad pirmo reizi apmeklēju šo restorānu. Vienkārši un garšīgi. Jāsaka, ka līdz šim tā arī ir bijis – svaigs un sezonai atbilstošs ēdiens. Ja arī turpmāk restorāna galvenais pavārs pieturēsies pie šī principa, klāt pieliekot izdomu un pieredzi, tad turpinājumam arī vajadzētu būt tikpat veiksmīgam un patīkamam. Pēc manām domām pozitīvs ir faktors, ka ēdienkarte ir gana īsa (salīdzinājumā ar citiem restorāniem, kur tā var būt vairāku lapu garumā), bet atbilstoša dažādām gaumēm. Ēdienkartē tiek piedāvātas zupas, aukstie un siltie salāti, zivs un jūras velšu ēdieni, kā arī gaļas ēdieni. Cenas mazajā restorānā ir demokrātiskas – sākot no 3.00 lvl par zupu, vai salātiem līdz 12.00 lvl par gaļas ēdieniem.

Atmosfēra restorānā ir ļoti jauka. Esmu no tiem cilvēkiem, kam vispār patīk mazi, šauri restorāniņi, kur dzirdamas cilvēku čalas, sirsnīga mūzika un apkārt valda rosība. Sestdienas vakarā šajā restorānā tieši tā arī ir…kāds svin jubileju, kāds atzīmē vakaru draugu lokā, vai bauda vakariņas divvientulībā, kā to darījām mēs. Pusdienas laikā šeit var mierīgā atmosfērā papusdienot, gan kolēģu, gan biznesa partneru sabiedrībā. Apkalpošana ātra un līdz šim vienmēr laipna. Pirmajā reizē viesmīlis (iespējams aiz satraukuma) bija “pat pārāk” laipns, bet vairāk to neesmu novērojusi. Esošā brīža apkalpošanu varētu raksturot, kā patīkami neuzbāzīgu, kas ir tieši laikā šāda veida un stila restorānam. Ļoti novērtējām arī viesmīļa lidzjūtīgo atvainošanos, kad kādā vakarā dzimšanas dienas svinētāji bija kļuvuši ļoti, ļoti skaļi. Mums tas pat īsti netraucēja, bet viesmīļa satraukumu un gādību, lai visiem viesiem būtu labi, augstu novērtējām.

Šajā restorānā esam nobaudījuši dažādus ēdienus. Pēdējā reizē es baudīju Latvijas tomātu izlasi (skaisti dzeltenie, sarkanie un melni-sarkanie tomāti) ar parmezāna sieru un cukini pastu (ap 4,00 lvl). Lieliska un sātīga uzkoda, kas pavisam noteikti var būt arī kā pamatēdiens. Māris ēda, vēl arvien ēdienkartē esošo, Vjetnamiešu pikanto Pho zupu no Umami buljona ar liellopa fileju un svaigiem garšaugiem (3,75 lvl). Pamatēdiena  izvēle krita uz pikanto pastu ar tīģergarnelēm. Desertā klasiskā Ņujorkas siera kūka (2,50 lvl) un visam noslēgumā ļoti stiprs un labs espresso.

Varu teikt, ka UMAMI ir vieta, kur noteikti atgriezīsimies, lai izbaudītu vakariņas divvientulībā, vai arī, lai uzrīkotu kādu “skaļāku” pasēdēšanu draugu lokā.

Mazais restorāns UMAMI
Ģertrūdes iela 27,
Tel. rzervācijām: 67312500
http://www.umami.lv

Atstāj atbildi

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Mainīt )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Mainīt )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Mainīt )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Mainīt )

Connecting to %s

%d bloggers like this: